KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 15206288
nr 1520 6288
Etsning
son . Signerad, numrerad 90/150. Bildmått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm.
Utrop:
500 kr
måndag 6 februari 2023
kl 20:18:21
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.